TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Dynaudio
Focus 30
Specifications
| Dynaudio Focus 30 | |
|---|---|
| Model | Dynaudio Focus 30 |
| Type | Floorstander |
| Power | Active |
| Height | 947 mm |
| Width | 275 mm |
| Depth | 342 mm |
| Weight | 16.2 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome), 1× 140 mm midrange (MSP cone), 1× 140 mm woofer (MSP cone) |
| Frequency response | 30–22000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |