TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Aria Evo X N°1Evo X
Specifications
| Focal Aria Evo X N°1 | |
|---|---|
| Model | Focal Aria Evo X N°1 Evo X |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 390 mm |
| Width | 224 mm |
| Depth | 225 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (TAM aluminium-magnesium inverted dome), 1× 165 mm mid-bass (flax cone) |
| Frequency response | 55–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.6 Ω) |
| Recommended amp | 25–120 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |