TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Diva Mezza Utopia
Specifications
| Focal Diva Mezza Utopia | |
|---|---|
| Model | Focal Diva Mezza Utopia |
| Type | Floorstander |
| Power | Active |
| Height | 1270 mm |
| Width | 444 mm |
| Depth | 620 mm |
| Weight | 90 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 1× 165 mm midrange (W sandwich cone), 4× 205 mm woofer (W sandwich cone) |
| Frequency response | 25–40000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |