TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Focal
Kanta N°1
Specifications
| Focal Kanta N°1 | |
|---|---|
| Model | Focal Kanta N°1 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 422 mm |
| Width | 236 mm |
| Depth | 391 mm |
| Weight | 14 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 1× 165 mm mid-bass (flax cone) |
| Frequency response | 46–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.9 Ω) |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |