Focal · Kanta · Bookshelf
Kanta N°1
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way standmount of the Kanta line — Focal's 27 mm IAL3 pure-beryllium tweeter paired with a 165 mm flax-cone mid-bass with TMD suspension in a compact front-ported cabinet. Famous for bold finish options (Carrara White, Solar Yellow, Gauloise Blue) with a high-density polymer baffle.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 422 mm |
| Width | 236 mm |
| Depth | 391 mm |
| Weight | 14 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 1× 165 mm mid-bass (flax cone) |
| Frequency response | 46–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.9 Ω) |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |

