TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

KEF
LS60 Wireless
Specifications
| KEF LS60 Wireless | |
|---|---|
| Model | KEF LS60 Wireless |
| Type | Floorstander |
| Power | Active |
| Height | 1090 mm |
| Width | 213 mm |
| Depth | 394 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 19 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 100 mm midrange (aluminium cone), 4× 135 mm woofer (aluminium Uni-Core cone) |
| Frequency response | 31–24000 Hz (±3 dB) |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |