KEF · LS60 · Floorstander
LS60 Wireless
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Slim active floorstander built around the 12th-gen Uni-Q tweeter/midrange and four side-firing 135 mm Uni-Core woofers in force-cancelling pairs. Per-cabinet 700 W of bi-amplification plus full network streaming — AirPlay 2, Chromecast, Roon, Spotify/Tidal Connect — make it a complete two-piece hi-fi system that only needs power and ethernet/Wi-Fi.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Active |
| Height | 1090 mm |
| Width | 213 mm |
| Depth | 394 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 19 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 100 mm midrange (aluminium cone), 4× 135 mm woofer (aluminium Uni-Core cone) |
| Frequency response | 31–24000 Hz (±3 dB) |
| Amplification (per driver) | tweeter 100 W (class AB) · midrange 100 W (class D) · woofer 500 W (class D) |
| Total amp power | 1400 W |
| Max SPL @ 1 m | 111 dB |
| Hi-res audio | 24 bit / 384 kHz |
| Wired inputs | HDMI eARC, Optical (Toslink), Coaxial S/PDIF, RCA, USB Audio, Ethernet |
| Streaming / wireless | AirPlay 2, Google Cast, Roon Ready, Bluetooth, Spotify Connect, Tidal Connect, Wi-Fi |
| Outputs | — |
| Room correction | — |
| Primary + secondary pair | Yes |
| Wireless inter-speaker link | Yes |
| Latency | — |
| Idle power | — |
| Max consumption | — |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


