TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
Forte IVIV
Specifications
| Klipsch Forte IV | |
|---|---|
| Model | Klipsch Forte IV IV |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 908 mm |
| Width | 419 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 32.7 kg |
| Enclosure | passive-radiator |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-100-TI titanium compression diaphragm), 1× 44 mm midrange (K-702 polyimide compression diaphragm), 1× 305 mm woofer (K-281 fiber-composite cone) |
| Frequency response | 38–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 99 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |