TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
Heresy IVIV
Specifications
| Klipsch Heresy IV | |
|---|---|
| Model | Klipsch Heresy IV IV |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 630 mm |
| Width | 407 mm |
| Depth | 337 mm |
| Weight | 20.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-107-TI titanium compression diaphragm), 1× 44 mm midrange (K-702 polyimide compression diaphragm), 1× 305 mm woofer (K-28-E fiber-composite cone) |
| Frequency response | 48–20000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 99 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |