TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
Jubilee
Specifications
| Klipsch Jubilee | |
|---|---|
| Model | Klipsch Jubilee |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1765 mm |
| Width | 1286 mm |
| Depth | 762 mm |
| Weight | 185 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-693 titanium compression diaphragm), 2× 305 mm woofer (K-283 fiber-composite cone) |
| Frequency response | 18–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 107 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.2 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |