TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
Klipschorn AK7AK7
Specifications
| Klipsch Klipschorn AK7 | |
|---|---|
| Model | Klipsch Klipschorn AK7 AK7 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1352 mm |
| Width | 801 mm |
| Depth | 715 mm |
| Weight | 118 kg |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-771 compression diaphragm), 1× 51 mm midrange (K-933-HP compression diaphragm), 1× 381 mm woofer (K-33-E fiber-composite cone) |
| Frequency response | 34–19000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 103 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |