Klipsch · Heritage · Floorstander
Klipschorn AK7AK7
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Latest evolution of the corner-loaded Klipschorn, in production since 1946 — the AK7 upgrades the HF and MF compression drivers (K-771 on K-792 horn, K-933-HP on K-406 horn) over a K-33-E 15-inch folded-horn woofer. 103 dB sensitivity and 300 W continuous power handling; optional active DSP crossover.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1352 mm |
| Width | 801 mm |
| Depth | 715 mm |
| Weight | 118 kg |
| Enclosure | — |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-771 compression diaphragm), 1× 51 mm midrange (K-933-HP compression diaphragm), 1× 381 mm woofer (K-33-E fiber-composite cone) |
| Frequency response | 34–19000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 103 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


