TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Klipsch
RF-7 IIIIII
Specifications
| Klipsch RF-7 III | |
|---|---|
| Model | Klipsch RF-7 III III |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1245 mm |
| Width | 362 mm |
| Depth | 454 mm |
| Weight | 44.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 44 mm tweeter (titanium compression diaphragm), 2× 254 mm woofer (Cerametallic cone) |
| Frequency response | 32–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 100 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 250 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |