TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Hyphn
Specifications
| Monitor Audio Hyphn | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Hyphn |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1392 mm |
| Width | 501 mm |
| Depth | 520 mm |
| Weight | 106.9 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Port tuning | 25 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III — Micro Pleated Diaphragm), 6× 50 mm midrange (RDT III — Rigid Diaphragm Technology), 4× 200 mm woofer (RDT III, force-cancelled) |
| Frequency response | 18–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.5 Ω) |
| Power handling | 800 W |
| Recommended amp | 200–1600 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |