TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Platinum 1003G
Specifications
| Monitor Audio Platinum 100 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Platinum 100 3G |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 398 mm |
| Width | 225 mm |
| Depth | 325.6 mm |
| Weight | 15.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 44 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 152 mm mid-bass (RDT III C-CAM) |
| Frequency response | 28–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 150 W |
| Recommended amp | 75–300 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |