TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Platinum 2003G
Specifications
| Monitor Audio Platinum 200 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Platinum 200 3G |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1042 mm |
| Width | 369 mm |
| Depth | 455 mm |
| Weight | 35.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 38 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 100 mm midrange (RDT III C-CAM), 2× 152 mm woofer (RDT III C-CAM) |
| Frequency response | 23–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 600 W |
| Recommended amp | 150–600 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |