TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Silver 1007G
Specifications
| Monitor Audio Silver 100 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Silver 100 7G |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 375 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 332 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 42 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 203 mm mid-bass (C-CAM RST II) |
| Frequency response | 35–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.9 Ω) |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 40–120 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |