Monitor Audio · Silver · Bookshelf
Silver 1007G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A two-way bookshelf in Silver 7G dress. Pairs Monitor Audio's evolved 25 mm C-CAM gold-dome tweeter with a 6½″ RST II mid-bass cone in a braced cabinet tuned by an HiVe II rear port. The Silver line's sweet spot for stand-mount listening.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 375 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 332 mm |
| Weight | 9.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 42 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 203 mm mid-bass (C-CAM RST II) |
| Frequency response | 35–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.9 Ω) |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 40–120 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


