TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Silver 3007G
Specifications
| Monitor Audio Silver 300 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Silver 300 7G |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1045 mm |
| Width | 274 mm |
| Depth | 389 mm |
| Weight | 19.3 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 40 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 76 mm midrange (C-CAM RST II), 2× 152 mm woofer (C-CAM RST II) |
| Frequency response | 31–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 200 W |
| Recommended amp | 80–200 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |