Monitor Audio · Silver · Floorstander
Silver 3007G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A 2½-way Silver 7G floorstander built around a 25 mm C-CAM tweeter and three RST II cones — one 4″ midrange and two 6″ bass — in a tall, braced cabinet. Designed for confident, full-range performance in mid-to-large rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1045 mm |
| Width | 274 mm |
| Depth | 389 mm |
| Weight | 19.3 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 40 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 76 mm midrange (C-CAM RST II), 2× 152 mm woofer (C-CAM RST II) |
| Frequency response | 31–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 200 W |
| Recommended amp | 80–200 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


