TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Monitor Audio
Studio 89
Specifications
| Monitor Audio Studio 89 | |
|---|---|
| Model | Monitor Audio Studio 89 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 340 mm |
| Width | 157 mm |
| Depth | 361 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 58 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 2× 108 mm mid-bass (RDT III C-CAM) |
| Frequency response | 48–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 4.2 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |