TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Legend L100
Specifications
| Polk Legend L100 | |
|---|---|
| Model | Polk Legend L100 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 347 mm |
| Width | 186 mm |
| Depth | 287 mm |
| Weight | 7.67 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 1× 133 mm mid-bass (Turbine cone) |
| Frequency response | 43–50000 Hz |
| Sensitivity | 85.5 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 70 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |