Polk · Legend · Bookshelf
Legend L100
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way Legend bookshelf — 1" Pinnacle ring-radiator tweeter and a 5.25" Turbine-cone mid-bass in a Power-Port-vented cabinet. Hi-Res Audio certified to 50 kHz; the smallest of the Legend line.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 347 mm |
| Width | 186 mm |
| Depth | 287 mm |
| Weight | 7.67 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 1× 133 mm mid-bass (Turbine cone) |
| Frequency response | 43–50000 Hz |
| Sensitivity | 85.5 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 70 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


