TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Legend L600
Specifications
| Polk Legend L600 | |
|---|---|
| Model | Polk Legend L600 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1186 mm |
| Width | 334 mm |
| Depth | 404 mm |
| Weight | 35.29 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 1× 133 mm midrange (Turbine cone), 2× 178 mm woofer (polypropylene cone) |
| Frequency response | 34–38000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.3 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Recommended amp | 100 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |