TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Reserve R100
Specifications
| Polk Reserve R100 | |
|---|---|
| Model | Polk Reserve R100 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 324 mm |
| Width | 167 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 1× 133 mm mid-bass (Turbine cone) |
| Frequency response | 58–39000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.6 Ω) |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |