Polk · Reserve · Bookshelf
Reserve R100
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way bookshelf — Polk's 1" Pinnacle ring-radiator tweeter and a 5.25" Turbine-cone mid-bass in a rear-X-Port cabinet. Hi-Res Audio certified to 39 kHz with a 2.7 kHz crossover; pairs well as a stereo pair in small rooms or as surrounds in a larger system.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 324 mm |
| Width | 167 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 1× 133 mm mid-bass (Turbine cone) |
| Frequency response | 58–39000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.6 Ω) |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


