TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Polk
Reserve R600
Specifications
| Polk Reserve R600 | |
|---|---|
| Model | Polk Reserve R600 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1064 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 382 mm |
| Weight | 21.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 2× 165 mm woofer (Turbine cone) |
| Frequency response | 43–38000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |