Polk · Reserve · Floorstander
Reserve R600
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
2.5-way Reserve floorstander — 1" Pinnacle ring-radiator tweeter over twin 6.5" Turbine-cone woofers with a single 2.7 kHz crossover. Floor-firing Power Port with X-Port technology delivers down-tuned bass extension to 43 Hz at 87.5 dB sensitivity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1064 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 382 mm |
| Weight | 21.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Pinnacle ring radiator), 2× 165 mm woofer (Turbine cone) |
| Frequency response | 43–38000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


