TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Aida
Specifications
| Sonus Faber Aida | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Aida |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1725 mm |
| Width | 470 mm |
| Depth | 780 mm |
| Weight | 165 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR soft dome with DAD), 1× 180 mm midrange (M18 paper cone), 2× 220 mm woofer (W22 paper cone), 1× 320 mm woofer (SW32 paper cone) |
| Frequency response | 18–35000 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 100–1000 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |