TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Serafino G2G2
Specifications
| Sonus Faber Serafino G2 | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Serafino G2 G2 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1091 mm |
| Width | 394 mm |
| Depth | 485 mm |
| Weight | 52 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (high-power neodymium soft dome), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 180 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 30–35000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |