Sonus Faber · Homage · Floorstander
Serafino G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Second-generation Serafino — three-and-a-half-way Homage floorstander with the high-power neodymium soft-dome tweeter, a 150 mm paper midrange in a sealed Intono sub-enclosure and twin 180 mm paper woofers in the 'Stealth Ultraflex' vented system. Lute-shaped cabinet in high-gloss lacquered wood, black leather and aluminium.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1091 mm |
| Width | 394 mm |
| Depth | 485 mm |
| Weight | 52 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (high-power neodymium soft dome), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 180 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 30–35000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


