TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Sonus Faber
Suprema
Specifications
| Sonus Faber Suprema | |
|---|---|
| Model | Sonus Faber Suprema |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1905 mm |
| Width | 672 mm |
| Depth | 880 mm |
| Weight | 110 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 2× 20 mm super-tweeter (silk soft dome), 2× 38 mm tweeter (silk soft dome), 1× 165 mm midrange (paper cone), 1× 203 mm mid-bass (paper cone), 4× 203 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 45–40000 Hz |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 100–700 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |