Sonus Faber · Reference · Floorstander
Suprema
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Top-of-the-line Suprema — a 4.5-way sealed Reference flagship with twin 20 mm and 38 mm silk-dome tweeters, dual-driver 165 mm midrange, 203 mm lower-midrange and four 203 mm woofers in a double-curvature lute-shaped main column. Two rear-firing tweeters and a back midrange add the ambient field; the system pairs with two separate 380 mm carbon-fibre sandwich subwoofer cabinets (500–2000 W) for full-range performance below 45 Hz.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1905 mm |
| Width | 672 mm |
| Depth | 880 mm |
| Weight | 110 kg |
| Enclosure | sealed |
| Drivers | 2× 20 mm super-tweeter (silk soft dome), 2× 38 mm tweeter (silk soft dome), 1× 165 mm midrange (paper cone), 1× 203 mm mid-bass (paper cone), 4× 203 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 45–40000 Hz |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 100–700 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


