TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Aura 4
Specifications
| Wharfedale Aura 4 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Aura 4 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1107 mm |
| Width | 369 mm |
| Depth | 402 mm |
| Weight | 24.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 100 mm midrange (woven black glass-fibre matrix cone), 2× 150 mm woofer (woven black glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 37–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |