Wharfedale · Aura · Floorstander
Aura 4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The flagship of the Aura line: a three-way floorstander pairing the 27 × 90 mm AMT and a 4″ glass-fibre midrange with two 6½″ woofers, reaching down to 37 Hz. A 4 Ω nominal load and 89 dB sensitivity invite higher-power amplification to drive larger rooms with full dynamic authority.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1107 mm |
| Width | 369 mm |
| Depth | 402 mm |
| Weight | 24.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 100 mm midrange (woven black glass-fibre matrix cone), 2× 150 mm woofer (woven black glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 37–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


