TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Denton 1S
Specifications
| Wharfedale Denton 1S | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Denton 1S |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 330 mm |
| Width | 236 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (silk soft dome), 1× 165 mm mid-bass (enhanced polypropylene cone) |
| Frequency response | 50–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.5 Ω) |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |