Wharfedale · Denton · Bookshelf
Denton 1S
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Modern reinterpretation of the Denton built around a coaxial driver — a 25 mm silk-dome tweeter mounted at the acoustic centre of a 165 mm enhanced-polypropylene mid-bass. 11.5 L rear-ported cabinet with a rear Brilliance EQ switch to adapt the treble to free-standing, shelf or wall placement; 2.6 kHz crossover.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 330 mm |
| Width | 236 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (silk soft dome), 1× 165 mm mid-bass (enhanced polypropylene cone) |
| Frequency response | 50–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.5 Ω) |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


