TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Elysian 2
Specifications
| Wharfedale Elysian 2 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Elysian 2 |
| Type | Bookshelf |
| Power | Passive |
| Height | 700 mm |
| Width | 303 mm |
| Depth | 462 mm |
| Weight | 30.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 150 mm midrange (coated glass-fibre matrix cone), 1× 220 mm woofer (coated glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 35–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.6 Ω) |
| Recommended amp | 25–250 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |