TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
Elysian 4
Specifications
| Wharfedale Elysian 4 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale Elysian 4 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1188 mm |
| Width | 369 mm |
| Depth | 462 mm |
| Weight | 49.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 150 mm midrange (coated glass-fibre matrix cone), 2× 220 mm woofer (coated glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 30–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 15–250 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |