TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Compare up to 4 speakers
Pick up to four speakers and review their photos and technical specs side by side.

Wharfedale
EVO 5.4
Specifications
| Wharfedale EVO 5.4 | |
|---|---|
| Model | Wharfedale EVO 5.4 |
| Type | Floorstander |
| Power | Passive |
| Height | 1028 mm |
| Width | 331 mm |
| Depth | 390 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 70 mm tweeter (AMT), 1× 50 mm midrange (soft dome), 2× 165 mm woofer (woven Kevlar cone) |
| Frequency response | 42–24000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4.3 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |