Wharfedale · EVO · Floorstander
EVO 5.4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The flagship floorstander of the EVO 5 range — a three-way with twin 6.5″ Kevlar woofers, a 2″ soft-dome midrange and the AMT tweeter, reaching 42 Hz at 90 dB sensitivity. The Slot Loaded Profiled Port and PROS-style cabinet bracing target controlled bass and dynamic ease in larger rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1028 mm |
| Width | 331 mm |
| Depth | 390 mm |
| Weight | 31.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 70 mm tweeter (AMT), 1× 50 mm midrange (soft dome), 2× 165 mm woofer (woven Kevlar cone) |
| Frequency response | 42–24000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4.3 Ω) |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


