Bowers & Wilkins · 700 · Floorstander
702 S3S3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship three-way floorstander of the 700 S3 line. A Solid Body Tweeter-on-Top houses a Decoupled Carbon Dome above a Continuum-cone FST midrange and three Aerofoil bass drivers in a rear-ported Matrix-braced cabinet, scaling effortlessly in larger rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1138 mm |
| Width | 289 mm |
| Depth | 410 mm |
| Weight | 33.46 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 150 mm midrange (Continuum cone FST), 3× 165 mm woofer (Aerofoil bass cone) |
| Frequency response | 46–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 30–300 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


