Bowers & Wilkins · 700 · Bookshelf
705 S3S3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship stand-mount of the 700 S3 line, the only two-way to retain the Solid Body Tweeter-on-Top from the 800 Diamond family. A single 165 mm Continuum-cone driver pairs with a Decoupled Carbon Dome tweeter; a front-firing Flowport keeps placement near walls forgiving.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 413 mm |
| Width | 192 mm |
| Depth | 337 mm |
| Weight | 9.58 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 165 mm mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 50–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.7 Ω) |
| Recommended amp | 30–120 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


