Bowers & Wilkins · 700 · Bookshelf
706 S3S3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way stand-mount sharing the 705 S3's 165 mm Continuum cone and Decoupled Carbon Dome tweeter, here flush-mounted on a curved cabinet baffle. The rear-firing Flowport favours stands away from walls and rewards smaller rooms with detailed, articulate sound.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 345 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 334 mm |
| Weight | 8.42 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Carbon Dome), 1× 165 mm mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 50–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3.7 Ω) |
| Recommended amp | 30–120 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


