Bowers & Wilkins · 800 · Floorstander
801 D4D4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the 800 Series Diamond. Three-way reverse-wrap floorstander with the Solid Body Tweeter-on-Top diamond dome, a 6" Continuum-cone FST midrange in a stand-alone Turbine head, and twin 10" Aerofoil-cone woofers in the Matrix-braced cabinet. Reference monitor at Abbey Road Studios.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1221 mm |
| Width | 419 mm |
| Depth | 600 mm |
| Weight | 100.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (diamond dome), 1× 150 mm midrange (Continuum cone with FST surround), 2× 250 mm woofer (Aerofoil cone) |
| Frequency response | 15–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 50–1000 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


