Bowers & Wilkins · 800 · Floorstander
803 D4D4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Mid-size three-way floorstander of the 800 Diamond range. Solid Body Tweeter-on-Top with a 5" Continuum-cone FST midrange in the Turbine head, sitting over twin 7" Aerofoil-cone bass drivers in the curved Matrix cabinet. Designed for medium-large rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1165 mm |
| Width | 338 mm |
| Depth | 511 mm |
| Weight | 62.15 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (diamond dome), 1× 130 mm midrange (Continuum cone with FST surround), 2× 180 mm woofer (Aerofoil cone) |
| Frequency response | 19–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 3 Ω) |
| Recommended amp | 50–500 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


