Bowers & Wilkins · 800 · Bookshelf
805 D4D4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Stand-mount bookshelf of the 800 Diamond range. Two-way design with the Solid Body Tweeter-on-Top diamond dome and a single 6.5" Continuum-cone bass/midrange driver in a compact Matrix-braced cabinet. Pair with the optional matching FS-805 D4 stand.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 440 mm |
| Width | 228 mm |
| Depth | 373 mm |
| Weight | 15.55 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (diamond dome), 1× 165 mm mid-bass (Continuum cone) |
| Frequency response | 42–28000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.6 Ω) |
| Recommended amp | 50–120 W |
| Manufacturer | bowerswilkins.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


