Dali · Epikore · Bookshelf
Epikore 3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The standmount of the Epikore range — a 3-way bookshelf carrying the EVO-K Hybrid Tweeter module above a 7″ Clarity-Cone bass/midrange driver. Curved real-wood-veneer cabinet with rear continuous-flare port tuned to 39 Hz; 108 dB max SPL and a 40–250 W amp window for smaller rooms. Optional matching Epikore Stand available.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 470 mm |
| Width | 239 mm |
| Depth | 420 mm |
| Weight | 22 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 39 Hz |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 35 mm tweeter (soft woven-fabric dome), 1× 178 mm mid-bass (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor) |
| Frequency response | 42–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Recommended amp | 40–250 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


