Dali · Epikore · Floorstander
Epikore 7
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact 3½-way floorstander pairing two 7″ Clarity-Cone bass/midrange drivers with the EVO-K Hybrid Tweeter module. The reduced cabinet keeps the curved silhouette and rear continuous-flare port tuning (33 Hz) for medium-sized rooms; 110 dB max SPL with a 40–400 W amp range.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1120 mm |
| Width | 387 mm |
| Depth | 420 mm |
| Weight | 40.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 33 Hz |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 35 mm tweeter (soft woven-fabric dome), 2× 178 mm mid-bass (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor) |
| Frequency response | 35–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Recommended amp | 40–400 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


