Dali · Epikore · Floorstander
Epikore 9
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A 4-way floorstander shrunk down from the Epikore 11, swapping the four-woofer array for a 2 × 8″ Clarity-Cone bass section while keeping the same 6½″ midrange and EVO-K Hybrid Tweeter module. Curved cabinet with rear continuous-flare port tuned to 27 Hz, 112 dB max SPL and a 40–500 W amp window for medium-to-large listening rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1310 mm |
| Width | 439 mm |
| Depth | 554 mm |
| Weight | 64 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 27 Hz |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 35 mm tweeter (soft woven-fabric dome), 1× 165 mm midrange (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor), 2× 200 mm woofer (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC Gen-2 motor) |
| Frequency response | 29–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–500 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


